dzisiaj jest: 19 kwietnia 2019. imieniny: Adolf, Leon, Tymon
 
Komunikaty i ostrzeżenia
Archiwum komunikatów i ostrzeżeń
Urząd Gminy
w Przesmykach
tel. +48 (25) 641-23-11
ugprzesmyki@e-bip.pl
Archiwum komunikatów i ostrzeżeń
Odśnieżajmy dachy po intensywnych opadach śniegu

W związku z utrzymywaniem się intensywnych opadów śniegu, apeluję do właścicieli i zarządców nieruchomości o regularne odśnieżanie dachów oraz usuwanie zwisających sopli. Obciążone dachy stanowią zagrożenie nie tylko dla osób znajdujących się w budynku, ale także przypadkowych przechodniów. Szczególną uwagę należy skupić na dachach płaskich, o małym kącie nachylenia lub powierzchni powyżej 1000 m², a także budynkach o powierzchni zabudowy powyżej 2000 m² (hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny).

Przypominam również, że za stan techniczny obiektów budowlanych odpowiadają właściciele lub zarządcy budynków. Za niedopełnienie obowiązku usuwania z dachów nadmiernych opadów śniegu oraz sopli grożą kary przewidziane prawem budowlanym - od grzywny do pozbawienia wolności. Ewentualne przypadki zaniedbań należy zgłaszać do powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego.

Dariusz Piątek, Wicewojewoda Mazowiecki

Odśnieżajmy dachy - apel Wojewody Mazowieckiego

Apel o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków

5-letnia dziewczynka zginęła w zeszłym roku podczas sylwestrowej nocy w Warszawie. Trafiona w głowę fragmentem jednego z fajerwerków zmarła, mimo natychmiastowego wezwania pomocy. Takie tragiczne wydarzenia muszą uświadomić nam, że z materiałami pirotechnicznymi nie ma i nie może być żartów. Nawet przy zachowaniu środków ostrożności i opiece dorosłych, nietrudno o wypadek. Już za kilka dni, jak co roku w Noc Sylwestrową, niebo rozbłyśnie światłem tysięcy petard i fajerwerków. Pamiętajmy jednak, że odpalane w miejscach publicznych lub na posesjach prywatnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników. Wśród najczęstszych obrażeń są rany dłoni ze szczególnym uwzględnieniem palców oraz rany twarzy, oczu i uszu. Wiele z nich ma charakter nieodwracalny ...

Nie można zapominać, że sztuczne ognie to materiały pirotechniczne, które są wybuchowe, łatwopalne i należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. Apeluję o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie petard i fajerwerków.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa użytkowania materiałów wybuchowych:

- Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi - producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu,' koniecznie w języku polskim.
- Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi - niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych.
- Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, a także na tarasach i balkonach - nie wolno ich także odpalać z okien budynków.
- Nie należy używać materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
- Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.

Przypominam także, że środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim, legitymującym się dowodem osobistym. Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.

Jacek Kozłowski
Wojewoda Mazowiecki

APEL WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

<<   Kwiecień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

MAPA SERWISU
STATYSTYKA